Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums) Empty
MesajSubiect: Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums)   Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums) Icon_minitimeMar Oct 28, 2008 4:15 pm

- Salutare, Razvan. Multumesc mult ca ai timp sa-mi acorzi acest interviu pentru forumul MetalSupport. Pentru inceput, ce planuri mai aveti pentru anul 2008?

Salut. Multumesc si eu pentru interesul acordat. Hmm, 2008 a fost un an destul de plin, insa din cauza faptului ca am intrat in studio in luna iunie, vara asta nu a mai fost asa de aglomerata din punct de vedere al concertelor. Am incercat sa ne concentram exclusiv pe acest album, insa acum ca a venit toamna si a reinceput sezonul concertelor de club, ca sa zic asa, nu putem sta pe tusa . Saptamana trecuta am avut un concert in Bucuresti, in Fire Club, saptamana asta vom fi la Iasi (in 31 octombrie) si la Chisinau (in 1 noiembrie) si urmeaza concerte si in alte orase (Baia Mare, Bistrita, Suceava, Bucuresti, Timisoara). Toate aceste concerte sunt anuntate de obicei pe www.myspace.com/lunamara , asa ca cine este curios sau cine vrea sa fie la curent cu ce facem acum, poate sa arunce o privire pe pagina noastra.


- Noul album va fi diferit fata de celelate? Ce aduce nou?

As spune ca urmatorul nostru album, care se cheama “Don’t Let Your Dreams Fall Asleep” este cel mai unitar album LUNA AMARA de pana acum. De-a lungul ultimilor ani am tot compus piese de factura mai acustica si am considerat ca a venit momentul sa scoatem un album acustic. Bine, nu este un album acustic in adevaratul sens al cuvantului, si spun asta pentru ca momentan suntem in studio, la faza de mixaj si masterizare si pana si noi ne miram ce am vrut sa facem cu albumul asta si ce a iesit de fapt Smile. Spuneam ca este un album unitar deoarece exista un fir rosu, ca sa zic asa, exista un element comun care se regaseste cumva in toate cele 12 piese cate va contine albumul. Albumele precedente, “Asfalt” si “Loc Lipsa” au fost niste albume destul de schizoide, adica te treceau printr-o gramada de stari. Ultimul album este mai linistit la capitolul acesta; este un album mai asezat, mai grav, poate. Si cred ca asta e elementul nou, aceasta unitate de stil.



- In comparatie cu alte trupe rock/metal din Romania, membrii trupei nu s-au implicat in alte proiecte muzicale (trupe) iar componenta a ramas aceeasi, in afara de Petru Gavrila . Cum de ati reusit? Care ii secretul vostru? Very Happy

Ei, uite ca nu esti foarte bine informat la capitolul asta Smile. Intr-adevar, componenta a ramas aceeasi dupa plecarea lui Petru, insa unii din noi mai canta si cu alte trupe. Eu, de exemplu, mai cant in REDRUM, o trupa din Bucuresti, un cover-band cu piese din perioada grunge (ALICE IN CHAINS, PEARL JAM, SOUNDGARDEN, etc). Mihnea are un proiect, LAZYCAT, la care nu a prea mai lucrat in ultimul timp, poate si din cauza albumului nou LUNA AMARA. Sorin si Nick sunt destul de ocupati, iar Vali cred ca ar avea timp sa mai cate si cu alte trupe, insa nu stiu de ce nu o face . Cat despre “secretul” care ne tine impreuna, ce pot sa iti spun e ca incercam sa ne oferim unul altuia spatiul de care are nevoie. Suntem 5 oameni destul de diferiti, poate chiar foarte diferiti, si tocmai acest fapt ne apropie. Daca am incerca sa ne impunem lucruri, poate ca nu ar mai merge treaba. Nu stiu ce sa zic mai mult…


- Sunteti printre putinele trupe romanesti care are foarte multe concerte la background. Considerati ca aceasta ar punctul forte al trupei in mediatizare si marketing? (ex.: asa cum trupa Truda si-au mediatizat albumul prin filmarea a cate un videoclip pe piesa?)

De la bun inceput am considerat ca cel mai important lucru pentru LUNA AMARA sunt concertele, asa ca am incercat sa fim cat mai prezenti pe acest plan. Avand in vedere ca nu suntem o trupa care sa poata fi mediatizata in heavy rotation pe canalele de muzica romanesti, ne-am axat pe concerte. Am avut noroc cu un impresar foarte bun, Richard Constantinidi, care a dus trupa peste tot, si asa am ajuns sa fim cunoscuti. De doi ani de zile colaborarea noastra cu Richard a incetat, insa avem destula experienta acumulata incat sa nu mai simtim nevoia unui impresar, si lucrurile merg inainte. O sa incercam sa promovam un single de pe urmatorul nostru album, nu ne-am gandit inca la o piesa anume.


- Care a fost concertul sau festivalul care v-a placut cel mai mult. care s-a intiparit in inima si amintirile voastre?

Nu pot sa ma gandesc DOAR la un concert sau DOAR la un festival care ne-a ramas intiparit in minte. E foarte greu sa aleg. Fiecare concert are ceva special, indiferent daca ma gandesc la un concert care a avut loc in Timisoara sau Iasi sau la festivalul Sziget .


- Sunt orase din Romania unde nu ati cantat dar ati fi vrut sa cantati?

Da, la Tulcea, de exemplu, sau la Drobeta Turnu Severin. Si mai sunt orase; nu am fost chiar peste tot in Romania.


- Cum vi s-a parut scena rock de dupa granitele Romaniei?

E o cu totul alta lume. Acolo nu se mai aplica aceleasi
reguli ca si aici, publicul e avizat, stie exact ce vrea sa auda. Sunt mult mai multe trupe si concurenta este implicit mai mare. In general cluburile unde am cantat stau mult mai bine la capitolul tehnic decat cluburile din Romania, si asta conteaza foarte mult.


- Pe linga trupa mai si lucrati? De obicei membrii trupelor rock si metal din Romania, o parte din timp lucreaza la un job, iar cealalta parte il petrec cu trupa.

O parte din noi lucreaza, o parte nu Smile. Se pot castiga bani din muzica, nu extraordinar de multi, insa e destul de ok incat sa nu fie neaparat nevoie de un job.


-Stiti exemple de trupe (trupa) rock sau metal unde membrii nu au un job castigandu-si existenta doar din muzica?

Nu, nu stiu Smile. Adica stiu, insa banuiesc ca ne referim la Romania, asa ca… Cred ca gasesti raspunsul la intrebarea asta un pic mai sus Smile.


- Ce trupe din noul val ai recomanda fanilor si cititorilor de pe forum?

In general nu prea dau sfaturi, insa acum de exemplu as recomanda Tep Zepi, Rain District, BIO (care nu sunt neaparat din noul val…hmm, exista oare un nou val ? Smile)).


- Avand in vedere cei aproape un deceniu de experienta muzicala si nenumarate concerte si festivaluri, ce sfaturi ati oferi trupelor nou aparute pe scena rock-ului underground din Romania?

Sincer, nu cred ca avem sfaturi de oferit pentru ca trupele care apar acum stiu foarte bine ce au de facut. Cluburi, de bine, de rau, sunt, scule sunt… Cel mai important lucru, totusi, este sa incerce sa cante in cat mai multe orase. Parerea mea…


- Merci mult pentru interviul acordat. Cateva cuvinte de incheiere.Smile

Multumesc pentru aceste intrebari si le multumim tuturor celor care ne asculta. In primavara apare noul album LUNA AMARA. Don’t Let Your Dreams Fall Asleep !


Mai multe info despre trupa aici.

Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums) 1554701312_l
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Bogdan
beginner
beginner



masculin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 32
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : theatre,skateboarding,spending time with someone special
Stare de spirit : Vreau pe Mitrutz acasa[fucked up]
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 01/01/2009

Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums) Empty
MesajSubiect: Re: Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums)   Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums) Icon_minitimeSam Ian 03, 2009 11:07 pm

Wow.Sincer nu stiam ca baietii pregatesc un nou album.Bravo lor.Le urez mult succes.Abia astept sal ascult.Sincer pana acum Luna Amara e singura trupa la care pot spune ca imi plac absolut toate melodiile.Bravo baieti.Sunteti cei mai tari
Sus In jos
 
Interviu Luna Amara cu Răzvan Ristea (drums)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Interviu 9,7 Richter
» Interviu cu Crivat de la Bucovina
» Interviu Otto (Legion)
» Interviu Ashaena
» Interviu Ura de dupa usa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Trupe rock si metal romanesti :: Interviuri-
Mergi direct la: