Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Interviu cu Crivat de la Bucovina

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitimeVin Oct 31, 2008 10:10 am

1. Salutare. Multumesc mult ca ai timp sa-mi acorzi acest interviu pentru forumul MetalSupport. Pentru inceput te-as ruga sa ne spui de unde va veni ideea denumirii trupei "Bucovina"?

1. Salutari si tie si cititorilor. Hmm, intrebare oarecum dificila.. la inceput numisem trupa Til Evig Tid Bucovina ( Bucovina Forever, daca vrei). A fost ok, pentru ca lumea parea sa ciuleasca urechile cand auzea de un asa nume. In plus, cantam si destul de ok, caci oamenii veneau la concerte, mosheau, dupa care veneau la noi sa bem o bere si sa ne intrebe cum exact se pronunta numele, ce inseamna, din astea. Pana la urma am retezat particula nordica si am lasat doar Bucovina.

De ce Bucovina? Pentru ca acolo m-am nascut si am crescut, impreuna cu Luparul, pentru ca Bucovina e un tinut absolut fantastic, care „geme” de folclor si magie, de legende si de istorie. Pana si celorlalti 3 membri care nu sunt bucovineni din nastere le plac la culme locurile si oamenii de acolo.

2. Intre anii 2003 si 2005 Bucovina a luat o "mica pauza", care a fost motivul?

2. Luparul terminase facultatea, se mutase inapoi in Suceava, ne era greu tare sa facem treaba. Chestia asta ma apasa si ma enerva...cred ca din cauza asta am si ajuns la vena Cava, hahaha! Am lasat lucrurile usor, desi niciodata nu m-am gandit sa „ingrop” trupa si sa o las balta. Pur si simplu asa vin niste perioade nasoale in viata trupelor cand lucrurile par a se duce de tot de rapa. Din fericire ne-am revenit si am inceput sa facem din nou lucruri faine. Si de-abia incepem!

3. In acest timp (2003-05) impreuna cu Mishu ati avut o trupa de death metal Vena Cava. De ce ati renuntat la acel proiect?

3. Bucovina era „adormita”, si eu si Mishu eram cam nervosi pe toata lumea asta si ne gandeam ce naiba sa facem, ca de cantat trebuia sa cantam! Din gluma in gluma, ne-a venit ideea de a face o trupa de death dereglata, fara sa ne cacam pe noi cu tot soiul de artificii tehnice si fara componenta „melodic” si in nici un caz in dunga „modern” „swedish”. Lucrurile pareau foarte amuzante: iti dai seama ca atunci cand te gandesti sa faci o trupa de deathgrind care se numeste The Cool Boys, ceva e nasol tare la mijloc iar abuzul sonor e iminent.

Am trecut momentan VC pe linie de asteptare pentru ca toata atentia merge catre Bucovina. Dupa ce terminam al doilea disc bucovinean, planuiesc impreuna cu Mishu sa mai scoatem o oroare audio cu VC, dar de data asta smintita de tot; la fel, cand pui in aceeasi fraza death-gore-grind, voce operatica versus pitchshifter, versuri ale caror sens e greu de de gasit... treaba se complica, hahaha. Iar daca te gandesti la versuri, inchipuie-ti piese de pana in 2 minute in care „poezia” e cam asa: „Tatal meu avea un prieten al carui vecin s-a trezit intr-o dimineata cu un pitic la usa.” Acum, crezi ce vrei.. hahahah!

4. In aproximativ o luna veti participa la RNI Winter Edition 2008, cu 2 trupe cunoscute pe continent, cum va simtiti?

4. Baietii sunt nerabdatori. Eu - spart. Am multa treaba la munca, trebuie sa ne ocupam de o droaie de chestii legate de festival, vreau sa imi si renovez o bucata de apartament, avem de cumparat echipament de studio si colac peste pupaza am si niste idei foarte faine de piese noi. In rest, totul e ok (stai sa-mi mai iau o cafea, ca sa nu cad pe aici, hehe).

In alta ordine de idei, e bineinteles o mare onoare pentru noi sa urcam pe scena alaturi de trupe de calibrul asta. Daca nu am fi increzatori in ce putem face ne-am rezuma numai la organizare; totusi avem certitudinea ca lucrurile merg bine petru Bucovina; festivalul e unul de nisa si vrem sa il facem sa creasca si sa ajunga mare-mare. De altfel, sunt in relatii avansate cu multi producatori de festivaluri si agenti de booking care au trupe ce vor sa vina la noi. Viitorul suna pagan si bine.

5.Consideri ca editiile RNI va oferi trupelor participante (cele romanesti) un atuu pentru gasirea unei case de discuri si promovarea lor in Romania si nu numai?

5. Hmm, nu m-am gandit niciodata la aspectul asta, dar in mod cert e ceva la mijloc. E foarte bine sa canti pe aceeasi scena cu trupe grele, si spun asta dintr-o droaie demotive: intalnesti oameni noi si niciodata nu se stie cui ii palce ce canti si cui te recomanda; intalnesti profesionisti si inveti (daca ai minte) o carca de chestii, asa cum se fac ele in lumea pro, ba mai de folos, vezi cum raspund profesionistii provocarilor si problemelor care se ivesc. Iar asta poate fi de mare ajutor, daca vrei sa faci muzica si din alte motive decat nevoia de a fi „cool”.

Despre casele de discuri, atat cat stiu despre cum functioneaza ele, nu prea conteaza cu cine ai cantat...ci ce impresie au oamenii care conteaza. E una sa spui „am cantat cu Moonsorrow” si alta e sa spuna Mitja Harvilahti unui amic de la un label finlandez „bai, am cantat in Romania cu o trupa, X ii cheama pe aia; bai, ce fain sunau! Uite, am un CD d ela ei, asculta si vezi ce dragutz canta, poate ai ceva pentru ei!”

Oricum o dai, e cu atat mai bine cu cat o trupa canta alaturi de profesionisti. Daca trupetii au creier, pot invata o droaie de lucruri folositoare. Stii, pana la urma, totul depinde de ei, de cum compun, de cum canta si cum arata live, de atitudinea lor fata de ce fac. Asta e parerea mea, cel putin; si am bucur enorm cand am legaturi cu oameni profesionisti, pentru ca ei sunt cei de alc are e bine sa inveti.




6. Albumul de debut "Ceasul aducerii aminte" cum lai caracteriza? Personal imi plac foarte multe piesele Strasnic Neamul Meu si Luna peste varfuri.


6. E un „albumuletz” de debut care se pare ca a prins. Ne-a ajutat mult discul asta... probabil abia acum ne ajuta cu adevarat, cand ultimii aburi ai euforiei pe care ti-o creaza lansarea unul disc se risipesc. Acum vedem ca trebuie sa terminam discul al doilea si asta e super! Fata de primul album, care avea o sumedenie de piese vechi sau foarte vechi (Sunt munti si paduri e scrisa in '96, Napraznica goana in 1999, Bucovina inima mea e din 1998, vinterdoden din 2000), noul material e mult mai „contemporan”. Cel mai fain e faptul ca lumea apreciaza „Ceasul..”: e foarte reconfortant sa canti pentru prima data in anumite locuri si sa vezi ca se strange o gasca de metalisti care canta alaturi de tine – asta inseamna ca oamenii aia asculta piesele trupei si nu vin la concert doar ca sa se afle in treaba.


7. Cam cate repetitii cu trupa ai pe saptamana sau pe luna?

7. Cert e cu nu apucam sa repetam pe cat am dori. Luparul e in Suceava, ne vedem cu el destul de rar, o data la cateva saptamani. Eu am un serviciu care imi ocupa mare parte a timpului si desi imi place foarte mult, e foarte solicitant in acelsi timp. Manu are un copil mic, si aici am zis tot, Beks are scoala iar Mishu e si el prins cu treburi.Vazand ca nu ne putem strange foarte des am inceput sa repetam mai atent si sa lucram individual, fiecare, in mintea lui; asta merge deocamdata bine, pentru ca suntem in faza de compozitie. Dupa ce terminam de scris discul, om vedea.



8. Aveti planuri pentru un nou album?

8. Planuri? Haha, indata terminam de compus si ne apucam de repetat piesele noi. Daca totul merge bine, in iarna de apucam de tras si cu putin noroc, primavara ne gaseste cu disc nou. Sper! Discul asta va suna mai bine din punct de vedere muzica: il avem pe Manu la clape, el e si dirijor si „aude” lucrurile mult mai bine. Tot el ne bate obrazul cand nu facem treaba bine asa ca totul e ok.

Cel mai fain aspect legat de discul cel nou e ca personal, am scapat de incrancenarea cu care aveam tendinta de a scrie piese; acum totul merge mai simplu iar rata cu care se nasc ritmuri noi bune a crescut. Vom canta cu mare placere discul asta, asta e cert, pentru ca are refrene foarte „cantabile” care se imbina foarte bine cu latura mai violenta a muzicii, iar explorarile noastre in folclor vor face totul si mai atractiv. Noul disc va fi usor mai epic si cu 50% mai „de show”; intariti-va cefele, ca e de dat serios din cap!


9. In ultimii 2 ani de zile, dupa lansarea albumului de debut, trupa a participat la multe concerte si festivaluir in Romania. Aveti planuri de a sustine cateva concerte si in tarile europene unde sunt romania (Italia, Spania, Germania etc)?


9. Ne gandim serios si la iesit din tara... desi cred ca e mai important deocamdata sa vedem discul asta terminat. Cand ai doua albume care suna decentin buzunar si niste concerte bune in spate lumea se uita oarecum altfel la tine; la urma-urmei sunt o multime de trupe care „cauta gloria”... important e nu sa te numeri printre ele, ci sa ridici capul cu mandrie si sa ai ce arata: pe discuri si pe scena, in rest, vorbele nu impresioneaza pe nimeni.

Nu ne-am pus niciodata problema sa cantam pentru romanii din afara tarii. Asta s-o faca inetrpretii de manele, de muzica populara si ce care fac muzici comerciale de taraba. Noi cantam metal si aici nu avem granite:un tip din Mexic va veni la concertul nostru pentru ca ii place ceea ce aude si ce vede, chair daca habar nu are de muntele Rarau. Vrem sa cantam unde sunt metalisti, nu unde se aduna romani la talharii si spart seminte Smile Sunt foarte increzator ca odata cu al doilea album o sa fie lucrurile mai bune. Mai ales cu cat am inceput sa investim mai mult in muzica.



10. Merci mult de interviu. Cateva cuvinte de incheiere Smile

10. Si eu iti multumesc pentru ocazi de a vorbi despre Bucovina. Deocamda recomand cu caldura tuturor cititorilor sa vina la ROCKnIASI Winter 2008 Edition: Finntroll si cu Eluveitie fac un show bestial iar muzica e intr-adevar beton. Plus ca o sa avem noile tricouri Bucovina! Hai cu metalul!
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
horgh
beginner
beginner
horgh


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 34
Localizare : vaslui
Joburi/Distractii : metal si sport
Reputatie : 0
Puncte : 16
Data de inscriere : 28/10/2008

Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitimeSam Noi 01, 2008 11:06 am

deabia astept RNI WINTER edition sunt convins ca o sa fie o atmosfera bestiala.,si ast de mult timp sa apara si noul album bucovina:).felicitari pt. interviu.
Sus In jos
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitimeSam Noi 01, 2008 5:42 pm

ms Embarassed
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Ikari0n
beginner
beginner
Ikari0n


masculin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Localizare : botosani
Joburi/Distractii : martial arts
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 29/10/2008

Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitimeMier Noi 12, 2008 5:20 pm

ati auzit da? la rock'n iasi va gasesk
pe totzi Twisted Evil
Sus In jos
Bogdan
beginner
beginner



masculin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 31
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : theatre,skateboarding,spending time with someone special
Stare de spirit : Vreau pe Mitrutz acasa[fucked up]
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 01/01/2009

Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitimeJoi Ian 01, 2009 9:21 pm

Foarte reusit interviul.Felicitari.As veni si eu la RNI,depinde cand e.Daca nu am treaba,trag o fuga;)
Sus In jos
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitimeJoi Ian 01, 2009 10:20 pm

la editia din vara deacuma Razz
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Bogdan
beginner
beginner



masculin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 31
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : theatre,skateboarding,spending time with someone special
Stare de spirit : Vreau pe Mitrutz acasa[fucked up]
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 01/01/2009

Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitimeJoi Ian 01, 2009 10:44 pm

Nici nu vroiam sa fie acum.Adik stiam ceva de vara,dar nu eram sigur.Oricum,sper sa ajung anul asta
Sus In jos
Continut sponsorizat





Interviu cu Crivat de la Bucovina Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Crivat de la Bucovina   Interviu cu Crivat de la Bucovina Icon_minitime

Sus In jos
 
Interviu cu Crivat de la Bucovina
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Interviu 9,7 Richter
» Interviu Ashaena
» Interviu Otto (Legion)
» Concert Bucovina - Master Pub - intrare gratuita
» Interviu Ura de dupa usa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Trupe rock si metal romanesti :: Interviuri-
Mergi direct la: