Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cronica Rock n Iasi

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeDum Noi 22, 2009 2:31 pm

Am ajuns la 18:30 la Casa de Cultura a Studentilor, m-am intalnit cu niste prieteni din Dorohoi, Botosani, Suceava si am fugit sus sa-mi iau bilet. Am dat 15 lei pentru ca sunt student desi pana in ziua concertului stiam ca biletul e 25 de lei. Cu atat mai bine am avut bani si de bere care surprinzator costa doar 3 lei. Sucul era la pretul de 5 lei dar nu prea ma pasiona.
La 18:50 am intrat in sala, repetau Truda. Lumea era foarte incantata cand i-au vazut. Apoi au urcat pe scena formatia locala Reflexion of Reality (progressive) care i-au inlocuit pe Spectral ce nu au putut veni din motive personale . (din ce stiu s-a certat … dar nu e o stire oficiala).
Dupa un sfert de ora in care si-au acordat chitarile si au facut sonorizarea, baietii au inceput cu un cover Obsession apoi cu piese proprii dintre care mi-a placut Nothing .
Se cunostea ca aveau emotii, a fost primul lor concert, m-ai au de lucrat la voce un pic, dar pe ansamblu s-au descurcat bine tinand cont de multitudinea emotiilor ce s-au acumulat. Reflexion of Reality sunt: Alex(tobe), George(bass), Iustin (chitara), Costel(chitara) si Ionut(voce). Au anuntat ca isi cauta un clapar. Sper sa fi avut success.
Au incheiat recitalul la ora 20:00.
La 21:20 au inceput Skepsis una dintre cele mai iubite formatii din Iasi.
Dupa cateva piese proprii si dupa ce Gilly si-a astamparat putin foamea baietii au cantat Cosmarul, piesa ce a ridicat sala in picioare.
La piesa Morgana publicul a inceput sa se dezlantuie lasandu-se cu un pogo nu violent dar “frumos” .
La insistentele publicului baietii au urcat din nou pe scena, cantand Ziua Vrajitoarelor (cover Cargo).
In ciuda micilor incidente (Gilly s-a impiedicat de Alex, Vasea a scapat jack-ul de la bass) publicul a fost extrem de incantat.
Au terminat la 21:10.
La 21:20 incep baietii din suceava: Piatra
Luparu l-a prezentat pe noul membru al formatiei: Adi (Shadowsong), un baiat exceptional si care este foarte bun la tobe.
Au inceput prin demo-ul La apus, apoi au continuat cu prima si ultima lor piesa Cantec Pierdut respectiv Marele Nimic. Dupa Radacini si Ape adanci baietii au incheiat cu Piatra Soimului.
Publicul sucevean destul de numeros au cantat alaturi de baieti piesele bucurandu-se si manifestandu-se la extrem.
S-a terminat la ora 10:00.
Dupa aproximativ un sfert de ora au inceput Truda. (futu-i in gura de manelisti !!!)
Au inceput cu Niciodata nu pierd cantand rand pe rand Mesaj becalian, Purcica mea, Masini Unelte, Tara pupatorilor de moaste, Patriot, Popa, Violul de la ora 5, inchind cu Vreau doar sa i-o trag.
Pogo violent, bere, injuraturi, coate in gura, genunchi in stomac, podeaua distrusa, dezmat total, astea ar fi cuvintele ce ar putea descrie cel mai bine recitalul Truda.
A fost demential, desi baietii erau obositi dupa concertul ce l-au sustinut cu o seara inainte in Suceava.
Au incheiat in aplauze si chiote la ora 23:16.
La pauza am intrat in backstage unde baietii au fost asa cum ne-au obisnuit foarte prietenosi si receptivi. Au facut nenumarate poze, au dat o multime de autografe. I-am cumparat o bere lui Fozzy din banii lui bineinteles. La afterparty au fost in Hand.
Dupa recitalul Truda au intrat Bucovina .
Au avut ceva probleme cu sunetul. Lui Mishu nu ii placea cum suna tobele si si-a cam iesit din pepeni. In timp ce Mishu repeta la tobe, incercand sa obtina sunetul dorit, 2 bucati din tavan mari cat un ou de prepelita s-au desprins si au cazut pe scena.
Dupa 35 de minute au inceput. Publicul a inebunit cantand rand pe rand: Bucovina inima mea, Sub piatra doamnei, Strasnic neamul meu, Canta cucul, Tara de dincolo de varfuri de brad, Luna peste varfuri. La un moment dat Mishu se ridica si arunca in public un cinel care ajunge la mine. Suveniruri … ce sa zic. La insistentele publicului au urcat iarasi pe scena si au cantat din nou Canta Cucul si Mestecanis.
Inainte sa incheie concertul merg in spatele scenei si iau autografe pe cinel de la baieti. Il voi pune pe perete.
Dupa o ora si 10 minute au incheiat concertul care din puntcul meu de vedere a fost magnific.
La 1:25 au intrat pe scena capul de afis: Negura Bunget.
Ideea generala care imi vine in minte dupa concertul lor este: De ce am fi avut nevoie de o formatie din afara cand noi ii avem pe Negura Bunget ? Fiindca trebuie sa recunoastem lumea nu prea a venit la Rock n Iasi fiindca nu era un cap de afis din afara, nu era o “formatie de rasunet”
O formatie extrem de bine organizata, impresionanta, ce a lasat publicul cu gura deschisa,
Nu prea am cuvinte sa descriu ce a fost pe scena: instrumente traditionale (bucium, nai, toaca, fluier, tambal), atmosfera incendiara, perfectiune.
Au cantat 9 piese (mai multe de pe viitorul album), a 6-a fiind bine cunoscuta Hora Soarelui care a dezlantuit publicul.
La un moment dat in partea stanga a scenei s-au adunat 3 cocalari ce se uitau mirati la recitalul Negura Bunget , in scurt timp au aparut Mishu si Luparu (Bucovina) si i-au condus frumos afara.

A fost un concert nu ca cele cu care eram obisnuiti, dar un concert care a meritat toti banii, un concert bine organizat.
Rock n Iasi s-a terminat la 2:35, iar cei 3-400 de oameni plecat acasa ori la baut prin Taverna, Hand sau 1431.
In urma au ramas multe cutii goale de bere si destul de multa mizerie pentru femeile de servici.


Ultima editare efectuata de catre Alex in Dum Noi 22, 2009 5:32 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeDum Noi 22, 2009 2:33 pm

finisaj corecturi se vor face pe parcurs

In curand urmeaza si poze !
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
LadyAgatha

LadyAgatha


feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 32
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : ocultism
Stare de spirit : la fel
Reputatie : 0
Puncte : 3
Data de inscriere : 22/11/2009

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeDum Noi 22, 2009 5:18 pm

felicitari,e draguta cronica doar ca instrumentul acela lung se numeste tulnic si nu bucium:)
Cheers!


Ultima editare efectuata de catre LadyAgatha in Dum Noi 22, 2009 5:37 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeDum Noi 22, 2009 5:27 pm

tulnicul si buciumul sunt una si aceeasi chestie ! (am cautat pe google)

mersi ... si bine ai venit !
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
pixie.corpse
level 1
level 1
pixie.corpse


feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 30
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : :-??
Stare de spirit : Against boredom even gods struggle in vain
Reputatie : 0
Puncte : 161
Data de inscriere : 15/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeDum Noi 22, 2009 5:56 pm

Ba...eu de ce n-am vazut ca era si cronica ta cand am postat-o acu pe-a mea?Laughing
Sus In jos
http://last.fm/user/brutalpixie
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeDum Noi 22, 2009 5:57 pm

fiindca am pus cronica la concerte ... prima data ... acu a fost mutata unde ii e locul Very Happy

pam pam
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeLun Noi 23, 2009 4:18 pm

poze superbe aici
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
LadyAgatha

LadyAgatha


feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 32
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : ocultism
Stare de spirit : la fel
Reputatie : 0
Puncte : 3
Data de inscriere : 22/11/2009

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeMar Noi 24, 2009 9:29 pm

hello!imi poate spune cineva daca gasesc pe vre-un site poze cu negura bunget de la rock'n iasi?..ideea este ca as vrea niste poze cu intreaga formatie,nu doar cu membrii separat...
mulumesc!
Sus In jos
Dazed

Dazed


feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 30
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : ...chestii:))
Stare de spirit : grey
Reputatie : 0
Puncte : 1
Data de inscriere : 16/11/2009

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeMier Noi 25, 2009 2:45 pm

Eu n-am apucat sa ajung la rock`n`iasi.. totusi, sunt curioasa: cum vi s-au parul Negura Bunget in noua formula?
Sus In jos
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeMier Noi 25, 2009 5:18 pm

impresionant, magnific, perfect, ulala
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitimeLun Dec 07, 2009 9:05 pm

alte poze gasiti aici
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
Continut sponsorizat





Cronica Rock n Iasi Empty
MesajSubiect: Re: Cronica Rock n Iasi   Cronica Rock n Iasi Icon_minitime

Sus In jos
 
Cronica Rock n Iasi
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rock'n'Iasi 21 noiembrie
» Biletele la Rock'N Iasi s-au pus in vanzare
» Rock N Iasi 2009, 21 Noiembrie - Negura Bunget
» Rock' N Iasi Indoor editia 4 - 29 noiembrie 2008
» Rock unplugged la Moldova Mall/Iasi 17 aprilie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Concerte si Festivaluri din Romania :: Cronici concerte-
Mergi direct la: