Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Discutii despre ocultism

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Bruiestru
moderator cat. II
moderator cat. II
Bruiestru


masculin
Numarul mesajelor : 132
Varsta : 39
Localizare : amish land
Joburi/Distractii : worker
Stare de spirit : cu -25% mai putina Stare de spirit
Reputatie : -1
Puncte : 107
Data de inscriere : 12/01/2009

Discutii despre ocultism Empty
MesajSubiect: Discutii despre ocultism   Discutii despre ocultism Icon_minitimeSam Mar 14, 2009 12:12 am

pers pasionate de asa ceva,in special de cultu wiccan,paganism..etc..sa-si exprime parerile
Sus In jos
Erratic

Erratic


feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 34
Localizare : Zzxyz Rd.
Joburi/Distractii : eluding accomplishments
Reputatie : 0
Puncte : 11
Data de inscriere : 31/07/2009

Discutii despre ocultism Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre ocultism   Discutii despre ocultism Icon_minitimeJoi Aug 13, 2009 2:00 pm

Mi s-au parut o suma de teorii cu un fundament destul de bine inradacinat. acum citiva ani am dat de "Ocultismul modern" al lui Cyril Scott si am facut citeva sapaturi personale dupa. Intregul principiu al karmei mi s-a parut mereu cam cel mai solid si logic din toate, din punctul meu de vedere, disociat de cultul transmigrarii sufletului si, implicit de karma pasiva, mergind un pic prea departe pentru sistemul meu de valori si credinta agnostica (adicatelea ca nu poti fi niciodata destul de limitat incit sa crezi orbeste, fara dovezi concrete intr-o anumita teorie).

Cu alte cuvinte, parte din principiile imprumutate din filozofia taoista au sens si aplicabilitate intr-un sistem de valori al secolului in care traim.

Catre wicca insa, nu am aceeasi deschidere datorita unei anumite inchistari care se iveste cu cit intri mai adinc cu nasul in nucleu. Din exterior suna ca o filozofie de viata toleranta si permisiva care ridica natura pe culmile supreme si invoca o suma de principii pacifiste ca "harm noone" sau credinta ca fiecare actiune se intoarce intreit. Apoi incepi sa observi ca exista o sumedenie de sabbaturi, echinoptii, anumite nopti de o importanta cruciala, ritualuri de preaslavire a Zeului si a Zeitei care te fac sa te duci cu gindul la povesti cu zine. E, probabil, aceeasi problema ca in majoritatea religiilor, e in regula pina te lovesti de partea dogmatica ce incepe destul de rapid sa se arate lipsita de sens concret. O poveste foarte bine inchegata nu inceteaza, totusi, sa fie poveste.
Sus In jos
Aubergine
beginner
beginner



feminin
Numarul mesajelor : 22
Varsta : 34
Localizare : p-aci
Joburi/Distractii : day-dreaming si stargazing
Reputatie : 0
Puncte : 26
Data de inscriere : 23/07/2009

Discutii despre ocultism Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre ocultism   Discutii despre ocultism Icon_minitimeSam Aug 29, 2009 11:50 am

Subscriu la ce a scris Erratic despre wicca. De asemenea, cum ai putea sa respecti regula 'And it harm none, do what thou wilt' sau ceva de genu, cand nu tot omul este capabil sa discearna raul de bine? Asta se vrea probabil o varianta mai 'cuminte' a regulei lui Crowley: 'Do what thou wilt shalt be the whole of the law', care e un mod mai pompos de a spune: 'Fa ce vrea muschii tai'. Halal spiritualitate...
Despre ocultism (in general) am citit si eu ceva de Colin Wilson, care incearca sa prezinte toate curentele acestuia ca o incercare a omului de a-si reactiva cel de-al saselea simt, pierdut astazi din cauza ignorantei si superficialitatii in care traim. Nimic rau aici, doar ca folosirea acestei capacitati (care presupunem ca exista), se face in scopuri personale si de ce mai multe ori, materiale (de ex. wicca &co), din nou falsa idee ca trupul primeaza in fata spiritului.
Asa ca pentru toti wicanii si neopaganii impatimiti, le recomand sa dea macar o geana si peste scrierile doamnei Blavatsky (si ale altor teozofi) in legatura cu ocultismul: 'It is imposible to employ spiritual forces if there is the slightest tinge of selfishness remaining in the operator'.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii despre ocultism Empty
MesajSubiect: Re: Discutii despre ocultism   Discutii despre ocultism Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii despre ocultism
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Mai multe la un loc :: Discutii Cotidiene-
Mergi direct la: