Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Empty
MesajSubiect: UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007   UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Icon_minitimeLun Feb 02, 2009 3:55 pm

UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 167466

Album: Umbre de vise
Trupa: Krepuskul
Data lansarii: August 2007
Componenta:
Alexandru ''Andu'' - Bass, Vocals
Alexandru ''Andi'' - Guitars, Vocals
Alex Tarocco - Drums

1. Zile cu Soare 04:38
2. Cantareti Bolnavi 04:58
3. Dead Inside 03:13
4. Umbre de Vise 04:37
5. Munti Fara Glas 05:16
6. ATWA 02:36
7. Te Cheama Urma 03:07
8. Imprisoned Paradise 03:52
9. Stand By Me 01:39
Total 33:56



Infiintata in 2005, formatia a scos primul demo in 2007, urmat la scurt timp de albumul "Umbre de Vise". Este o formatie destul de noua si care a avut, prin acest album, un inceput excelent. Genul abordat este experimental metal (mai clar, o amestecatura de genuri).
Destul de interesant intro-ul albumului: cutite, maraitul unui animal de prada (probabil), pasi, lanturi, sticla sparta, iar pe fundal... (nu va spun, ascultati si voi! sac!)
Albumul contine 9 piese, din care 7 piese proprii si 2 cover-uri. Nu cred ca are rost sa vorbesc despre cover-uri, asa ca nu o fac. (sac!... din nou). Albumul, ascultat cap-coada, produce o impresie destul de placuta. Atat de placuta incat iti vine sa il asculti inca o data. Desi apar destule schimbari bruste in piese (la prima ascultare a piesei Imprisoned Paradise imi amintesc ca eram oarecum derutat, credeam ca s-a schimbat melodia), totul suna excelent. Piesele Zile cu Soare, Dead Inside, Te Cheama Urma merg foarte bine sub aceasi coperta. Umbre de Vise, piesa care da numele albumului, mi se pare foarte interesanta, datorita faptului ca in prima parte sunt doua voci care canta versuri diferite in acelasi timp. La aceasta piesa se observa cel mai clar ceea ce defineste muzica celor de la Krepuskul: alternanta si schimbarile bruste (voce clean, voce care pare desprinsa din black, si una rupta in death metal, *acelasi lucru valabil si pentru instrumental). O piesa care iese putin mai mult in evidenta este Cantareti Bolnavi, cu versuri din poezia cu acelasi nume compusa de Lucian Blaga.
Pe scurt, il consider unul din cele mai bune albume metal romanesti.


Ultima editare efectuata de catre seth in Mar Mar 10, 2009 9:24 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Werewolf
beginner
beginner
Werewolf


masculin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 37
Localizare : Husi/ Galati
Joburi/Distractii : faculta+muzik
Stare de spirit : Dyonisiana
Reputatie : 1
Puncte : 12
Data de inscriere : 19/01/2009

UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Empty
MesajSubiect: Re: UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007   UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Icon_minitimeLun Feb 09, 2009 12:11 pm

Este o formatie de care nu auzisem cam nimic depsre ei si nici nu ascultasem nimic de la ei dar am avut ocazia sa-i vad live cu ocazia unui concert care a avut loc la Galati . Prima impresie a fost ca sunt o formatie care vor sa faca ceva nou prin muzica ,am observat foarte multe influnente atat din black cat si din death metal dar am gasit chiar si riffuri specifice de raggae dar combinate intr-un mod placut.Atunci le-am cumparat si CD lor pentru ca formatii ca de genu asta care vor sa faca ceva nou consider ca trebuie sa fie sprijinite .Asa ca recomand ca oricine care asculta o formatie si ii place mult sa nu ezite sa le cumpere albumul si sa nu foloseasca doar torrentele pentru a downloada muzica.Numai asa vom ajuta la dezvoltarea muzici underground care se pare ca scade de la ani la ani ,principala cauza fiind pirateria.Acum nu pot sa spun ca toata muzica pe care o am este si in original dar ma stradui sa cumpar originalul atata timp cat dispun si de banii necesarii. O recomadare pentru totii rockerii :sa mai renunute din cand in cand la bautura si la tigari si sa-si cheltuiasca banii economisiti si pe niste CD uri originale ,doar asa nu vom lasa sa moara muzica care ne place cu adevarat.Ar trebui va ganditi serios la treaba asta. silent : pirat silent pirat silent pirat
Sus In jos
Zyraxes
beginner
beginner
Zyraxes


masculin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : Metal, History , Aviation
Stare de spirit : METAL IS THE LAW / THAT'S WHY WE'RE STANDING FOR ...
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 14/10/2008

UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Empty
MesajSubiect: Re: UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007   UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Icon_minitimeMar Feb 10, 2009 8:42 pm

FFFFFFFF bine zis werewolf !!
Sus In jos
Continut sponsorizat





UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Empty
MesajSubiect: Re: UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007   UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007 Icon_minitime

Sus In jos
 
UMBRE DE VISE - Krepuskul, 2007
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» KREPUSKUL -Umbre de vise Experimental Tour 2008
» Krepuskul
» Krepuskul, Tiarra, First Division si Kistvaen in Suburbia
» concert Krepuskul, Open fire, Westfallia
» Ashaena, Krepuskul, Sever-Bogdan, DLT si Exoteric

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Trupe rock si metal romanesti :: Recenzii albume romanesti-
Mergi direct la: