Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Documentare

In jos 
+2
pixie.corpse
Iarna
6 participanți
AutorMesaj
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Documentare   Documentare Icon_minitimeMier Oct 15, 2008 11:53 am

La asceast Topic vor fi postate documentare, in special rock, metal. Daca reusiti sa puneti si video ar fi si mai bine.

Keanu Reeves prezinta un documentar rock


Actorul Keanu Reeves va prezenta premiera documentarului Anvil - The Story of Anvil, pe data de 21 octombrie la Odeon West End 1, in Londra.

Keanu Reeves a declarat in repetate randuri ca este un fan al muzicii rock, si a spus ca este incantat sa prezinta premiera.

Documentarul Anvil - The Story of Anvil este regizat de catre Sacha Gervasi, un bun prieten de-al trupei.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Oct 15, 2008 12:01 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeMier Oct 15, 2008 11:55 am

Un nou documentar despre AC/DC


Potrivit AC-DC.net, un nou documentar despre formatia AC DC si fanii acesteia va fi filmat pe 24, 25 si 26 octombrie in Wilkes-Barre, Pennsylvania.

Fanii sunt invitati sa ia parte la filmari.

Producatorii documentarului vor organiza o competitie in urma careia vor alege fanii ce vor aparea in film.

Noul album ACDC, intitulat Black Ice, a fost downloadat de pe BitTorrent de peste 400.000 de ori, din 7 octombrie, cand albumul a ajuns ilegal pe Internet.

Data lansarii oficiale Black Ice este 20 octombrie.

Noul album AC/DC nu va fi disponibil online in mod legal, au anuntat managerii trupei.

Sursa: Metalhead
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeMier Oct 15, 2008 11:58 am

Ozzy povesteste cum a muscat liliacul


Ozzy Osbourne a explicat pentru prima data detaliat incidentul faimos din 1982, cand a muscat un liliac viu, crezand ca este o jucarie.

Explicatia a fost acordata in cadrul emisiunii Myths and Legends.

Probabil ca era speriat de luminile de scena, pentru ca era pur si simplu nemiscat, si am crezut ca este o jucarie. L-am pus in gura. Apoi a inceput sa dea din aripi, m-am speriat si am incercat sa-l scot cat mai repede, dar i s-a rupt capul, povesteste Ozzy.

Video: Why Did Ozzy Bite The Bat?

Sursa: [url=metalhead.ro]metalhead[/url]
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeMier Oct 15, 2008 12:06 pm

Sotia lui Ozzy lanseaza un documentar


Sharon Osbourne a declarat ca se pregateste de lansarea documentarului We Sold Our Souls for Rock 'n' Roll, care a fost filmat in anii '90.

Sotia lui Ozzy a explicat de ce documentarul nu a fost lansat pana in prezent.

Imaginati-va ca nu am investit peste un milion de dolari in acest film pentru a-l pastra pentru noi. Pana acum insa ne-a fost imposibil sa obtinem acordul tuturor artistilor care apar in acest documentar. Situatia insa se va rezolva curand, promite Sharon Osbourne.

Sotia lui Ozzy a anuntat ca a inceput sa scrie un roman.

Sursa de inspiratie a acestuia sunt reality-show-urile televizate, a declarat autoarea.

Romanul va fi a treia carte scrisa de Sharon Osbourne, care este autoarea a doua autobiografii.











Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeMier Oct 15, 2008 12:15 pm

Documentar realizat de Stefan Zaharescu (Metalhead)

Documentarul ii simplu realizat. Este despre inconstiinta si ignoranta romanilor fata de aproapele lor, in special in Bucuresti.


Citi povestea

Vizionarea documentarului
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeMier Oct 15, 2008 12:23 pm

Jimmy Page si Jack White intr-un documentar


It Might Get Loud, in regia lui David Guggenheim, prezinta povestea celor trei chitaristi si incercarile lor de a-si crea propriul stil muzical. Filmul se concentreaza asupra unei singure zile in care trio-ul s-a intalnit si a discutat despre lucrurile ce ii inspira si motiveaza pe fiecare dintre ei.

Muzica de pe coloana sonora este asigurata chiar de catre cei trei artisti, iar documentarul cuprinde si secvente din Londra, Nashville si Dublin.

deocamdata nu am reusit sa gasesc documentarul





Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
pixie.corpse
level 1
level 1
pixie.corpse


feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 30
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : :-??
Stare de spirit : Against boredom even gods struggle in vain
Reputatie : 0
Puncte : 161
Data de inscriere : 15/10/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 1:43 pm

A mai vazut careva Metal - A Headbanger's Journey? Very Happy

http://en.wikipedia.org/wiki/Metal:_A_Headbanger's_Journey


Ultima editare efectuata de catre pixie.corpse in Joi Oct 16, 2008 1:50 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
http://last.fm/user/brutalpixie
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 1:46 pm

dap afro
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 1:58 pm










Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 2:07 pm

Norwegian Black Metal Documentary





Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 2:14 pm

Iron Maiden Revealed




Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeJoi Oct 23, 2008 3:24 pm

Filmari de la Global Battle of The Bands


Cateva filmari de la finala Global Battle of The Bands, care a avut loc luni, 20 octombrie, la Hard Rock Cafe, pot fi vazute aici.

Ii puteti vedea live pe cei de la Act, Experienced, Byron, Highlight Kenosis, Prometeu, precum si formatia castigatoare, The Marker.

O galerie foto a evenimentului poate fi vazuta pe METALHEAD aici.

Un interviu cu cateva dintre formatiile participante la Global Battle of The Bands poate fi urmarit aici.
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeVin Oct 31, 2008 6:05 am

Super Size Me


Documentar creat pentru a-ti arata riscurile mancarii nesanatoase. Ca exemplu ia McDonalds. Tipul timp de o luna de zile mananca in fiecare zi,de 3 ori pe zi, doar si doar de la McDonalds. Rezultatele experimentului ii umesc si pe doctori. Mai grav decat alcoolul, la fel de periculos ca orice drog.
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
darkitten
beginner
beginner
darkitten


feminin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 41
Localizare : oriunde se poate...
Joburi/Distractii : wasting time :P
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 30/10/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeMier Noi 05, 2008 7:15 pm

Heavy - The story of metal


Mie mi-a placut... desi poate k nu e chiar complet...
E facut de VH1 in 2006, regizat de Mike Warren.

Asta scrie pe pagina VH1 despre el:

Citat :
Metal is rock's untamed wild child. Metal is rude, crude, irreverent and irrepressibly loud. Metal is rock and roll just as it's supposed to be, which is why everyone from Black Sabbath to Iron Maiden to Motley Crue to Slayer to Slipknot, have been hated by critics, feared by parents, attacked by politicians, and blamed for most of the world's ills. So how did a combination of the devil and decibels become such an irresistible lure to generations of metal fans around the world?

What Ken Burns did for jazz, VH1 does for heavy metal - only a lot louder. Heavy: The Story of Metal, traces the evolution of heavy metal music and culture, from its dark, grim beginnings in Birmingham, England to the worldwide force that it remains to this day.

In a series of four chronological hours, Heavy: The Story of Metal, explores four decades of music, each hour examining this powerful and often misunderstood genre, from metal's pioneers to its love of glam and excess; from the fight for metal's rebellious soul to its storied flirtation with the devil.

Pe IMDB are un rating de 8,6 si cam asta zic ei despre el:

Citat :
This is a really good doco that suffers from the way Heavy Metal is defined and (re)interpreted. It does a good job of exploring the birth and pivotal moments of metal, such as the first No 1 album, rise of the power-ballad, PMRC hearings, etc. However, it loses a lot of it's objectivity as it tracks metal's push into mainstream music. While the bands under focus are worthy metal ambassadors, the bands that barely get more than a mention unjustly lose their place in the evolution of metal (and Megadeth deserves more than a one-sentence mention!!!).

The value of this doco to the viewer is directly influenced by how broadly the viewer defines metal. Bare in mind that what was metal then was defined by it's proximity to acts like Wham!, Prince and Madonna, and as such, what was metal then may not sound like it now. This doco also seems to gloss-over current metal trends (SOAD!) and end its examination at the early 90's (perhaps, again, because of exactly how metal is currently defined).

However, it is still a good watch, well presented and produced, with heaps of TOP METAL NAMES discussing the music. This doco is flawed, but most definitely a must-see for fans of any-or-all metal.

Metalul extrem lipseste, din pacate... N-au ajuns pana acolo.... Sad

pfuaaaa.... n-am reusit sa gasesc toate partile.... un pic de rabdare pana se incarca in contul meu. o sa fie un post luuuung... dar merge uploadul ff greu, sorry

primul episod e impartit manual, dar cand am vazut cat timp ia, pe celelalte 3 le-am impartit automat, asa k imi cer scuze dak se rup un pic deampoolea Shocked

p.s. le-am pus private, sa nu mi le dea jos astia asa de repede... sper. nu cred k se pot gasi prin search

Partea I: Welcome to my nightmare

Citat :
Welcome To My Nightmare traces metal's roots in the late-60's in the bombed-out industrial town of Birmingham England to the spectacular rise of Kiss and "glam metal" in the early 70's.

  • bucatzik 1:


    bucatzik 2:


    bucatzik 3:


    bucatzik 4:


    bucatzik 5:



Partea a II-a: British Steel

Citat :
British Steel examines metal's growing pains during the 70's when both high-brow rock critics and punk rock threatened its very existence. By decade's end, bands such as Judas Priest, Iron Maiden, and Def Leppard gave birth to what became known as "The New Wave of British Heavy Metal".

  • bucatzik 1:


    bucatzik 2:


    bucatzik 3:


    bucatzik 4:


    bucatzik 5:



Partea a III-a: Looks that kill

Citat :
Looks That Kill sees metal thrive in, of all places, sunny California. Quiet Riot, Motley Crue - it's the world of metal on the sunset strip. And, keeping everyone's Jacuzzi-soaked ego in check, a little film called Spinal Tap emerges.

  • bucatzik 1:


    bucatzik 2:


    bucatzik 3:


    bucatzik 4:


    bucatzik 5:



Partea a IV-a: Seek and destroy

Citat :
Seek and Destroy takes a walk on the dark side: Guns N' Roses, Metallica, thrash, Nu metal (Korn, Limp Bizkit), and how the music and images of Marilyn Manson became associated with the Columbine massacre.

  • bucatzik 1:


    bucatzik 2:


    bucatzik 3:


    bucatzik 4:


    bucatzik 5:



Ultima editare efectuata de catre darkitten in Vin Noi 07, 2008 12:05 am, editata de 2 ori
Sus In jos
darkitten
beginner
beginner
darkitten


feminin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 41
Localizare : oriunde se poate...
Joburi/Distractii : wasting time :P
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 30/10/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeJoi Noi 06, 2008 2:14 am

When Metallica Ruled the World


Documentarul asta s-a incarcat inaintea celor din Heavy, desi nu asta era ordinea n care le-am pus... (mai sunt inca 9 bucatzele de incarcat, dupa 6 ore scratch ) n-o sa inteleg niciodta computerele... Suspect

Asa ca gandeam k un pic de istorie in plus nu strica...

1.


2.


3.


4.


5.


6.
Sus In jos
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Documentare Empty
MesajSubiect: Re: Documentare   Documentare Icon_minitimeSam Noi 08, 2008 4:08 pm

The Duchess of York Turkey Orphanage



Este vorba si despre orfelinatele din Romania