Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Indian Fall – Pathfinder ( 2001 )

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
vocedinumbra
beginner
beginner



masculin
Numarul mesajelor : 69
Varsta : 36
Localizare : botosani
Joburi/Distractii : student, stealing money from the internet and getting FAT with them
Reputatie : 1
Puncte : 101
Data de inscriere : 14/07/2009

Indian Fall – Pathfinder ( 2001 ) Empty
MesajSubiect: Indian Fall – Pathfinder ( 2001 )   Indian Fall – Pathfinder ( 2001 ) Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 7:23 am

Indian Fall – Pathfinder ( 2001 ) 21709
Full-length, Promusic Productions
2001

Andrei Calmuc – Vocals
Adrian Vitanescu – Guitars
Mircea Fulea – Keyboards
Adrian Nagy – Bass
Gabi Barani – Drums

Produced & mixed by Indian Fall & Nelu Brandusan

1. Landscape 02:29
2. Breathing 03:47
3. The Same Deep Dark Age 06:31
4. Things That I… 02:55
5. Still Raining In My Dreams 06:11
6. Late October 05:26
7. Black Suite 05:29
8. Dreams Are Followed 05:49
9. Neveen 05:30

E foarte greu sa vorbesti despre albumele autohtone tocmai pentru ca fara sa vrei tinzi sa le supraestimezi. Nu e si cazul cu respectivul album, care fara indoiala poate fi comparat chiar si cu productii mult mai cunoscute de pe alte meleaguri.

Ce mi se pare ciudat e amestecul de genuri folosite, de altfel nimica nou pentru trupele din Romania desi apartenenta la un singur gen sunt sigur ca ar fi prins mai bine; asa imi transmite stari mixte, nu stiu daca e un album melancolic, daca e doar de atmosfera, daca se poate da din cap, daca merge bine in concert. Intradevar nu am vazut trupa live si poate abia dupa aia as intelege mai bine.

Cum am mai spus si la alte albume se simte nevoie de o explozie de energie, de o piesa macar care sa spulbere moleseala; pasajele atmosferice sunt facute foarte bine, nota 10 in aceasta privinta; incerc sa imi dau seama daca imi amintesc de ceva, dar chiar nu. Instrumental se observa ca sunt adevarati artisti dar productia lasa de dorit in sensul ca nu se aude suficient de bine in afara de pasajele melodice; de altfel e si normal in situatia in care albumul nu a fost inregistrat chiar in cele mai bune conditii.

Ce nu imi place in mod special e ca nu e un album suficient de bine conturat sau de sine statator. La primele ascultari suna bine dar apoi devine parca incosistent, ceia ce nu pot spune despre albumul lor din 2009.
Sus In jos
http://www.metalsupport.net/
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

Indian Fall – Pathfinder ( 2001 ) Empty
MesajSubiect: Re: Indian Fall – Pathfinder ( 2001 )   Indian Fall – Pathfinder ( 2001 ) Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 8:15 am

Un album autohton pe care il consider destul de bun.
Insa lipseste ceva parca, nu reprezinta un intreg.
Sus In jos
 
Indian Fall – Pathfinder ( 2001 )
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Trupe rock si metal romanesti :: Recenzii albume romanesti-
Mergi direct la: