Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 MetalSupport Alliance I (Shogun2, Botosani)

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

MetalSupport Alliance I  (Shogun2, Botosani) Empty
MesajSubiect: MetalSupport Alliance I (Shogun2, Botosani)   MetalSupport Alliance I  (Shogun2, Botosani) Icon_minitimeDum Iun 07, 2009 9:27 pm

KREPUSKUL
WESTFALLIA
ERA DECAY
SKUM

Am ajuns la concert cu mult inainte de incepere, cu gandul sa scriu acest articol, dar nu ma asteptam raman cu o impresie atat de buna. Din punct de vedere al recitalului sustinut de trupe a fost de departe cel mai bun in-door pe care l-am vazut in Botosani. Cam mic locul, dar din pacate nu a fost ingramadeala pentru ca au venit mai putini oameni decat erau asteptati. Sonorizarea a fost destul de buna, ceea ce e de apreciat avand in vedere acustica nu tocmai buna a locatiei.

Cred ca era ora 20 cand cei de la Skum au inceput sa cante. Nu sunt deloc ascultator de rock alternativ, totusi am observat ca au o prestatie buna pentru o trupa care canta de putin timp. Suna bine, dar pacat ca nu am observat sa aiba vreo piesa proprie.

Publicul a inceput sa se stranga cand au intrat pe scena cei de la Era Decay, o trupa care stie sa cante live. Recitalul a continut pe langa piesele lor si cover-uri, care au fost cantate si la "bis": "Pursuit of vikings" si "I got erection". Era Decay a luat nastere acum 7 luni si consider ca sunt pe drumul cel bun.

Apoi a urmat o trupa care a cantat si la primul concert Metalsupport: Westfallia. Ramasi fara vocal, basistul Ciprian si chitaristul Lupu s-au descurcat remarcabil si cu vocea, sper chiar sa ramana in aceasta formula. Alaturi de cei doi, din Westfallia mai fac parte: Edy (tobe), Alina (clape) si Cristi (chitara). Trupa suna extraordinar de bine, piesele lor sunt geniale (pacat ca nu au nici un track inregistrat). Am ramas impresionat in special de piesa "Dawn by the river". Daca ar fi sa notez recitalul lor, as da un 10, a fost extraordinar.

S-au strans foarte multi oameni in fata cand au intrat cei de la Krepuskul, formatie care a cantat in mai putin de un an de patru ori in Botosani, unde se pare ca au un public mai larg. "Extraordinar" e singurul cuvant care le poate descrie prestatia. Au cantat toate piesele de pe albumul "Umbre de vise", au cantat piese noi, si un cover foarte interesant gandit dupa "Amintiri despre haiduci". Bateristul Alex a executat un "drum solo" de cateva minute extrem de apreciat de public. Piesele noi ma fac sa astept viitorul lor album, care cu siguranta va ocupa un loc in raftul meu, alaturi de "Umbre de vise".

Ar fi trist sa nu mai aiba loc asemenea concerte in orasele mici, dar se pare ca sunt prea putini oameni interesati de ele. Ramane un singur lucru de spus, de care sper sa se tina cont: KEEP SUPPORTING METAL !!!