Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 "THRONES AND DOMINIONS" - Utgard, 2008

In jos 
AutorMesaj
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

"THRONES AND DOMINIONS" - Utgard, 2008 Empty
MesajSubiect: "THRONES AND DOMINIONS" - Utgard, 2008   "THRONES AND DOMINIONS" - Utgard, 2008 Icon_minitimeVin Dec 26, 2008 3:22 pm

Album: Thrones and Dominions
Trupa: Utgard
Data lansarii: 25 Iunie 2008
Gen: Black Metal


"THRONES AND DOMINIONS" - Utgard, 2008 197614


Tracklist:

1. The Devil and the Sinner 03:04
2. Werewolf 04:36
3. Dayfall 04:07
4. Sub Umbra Dei 03:58
5. Armageddon Fist 03:45
6. Blood on the Stones 04:26
7. Witch 04:54
8. Instrumental I 00:35
9. Black Sun 04:05
10. Pan Arcane 05:15
11. Ravens 05:00
12. Instrumental II 01:54
Total 45:38




Membrii formatiei:
*Raven - Vocals (BurialMound)
*Orch - Guitars (BurialMound)
*Wakboth - Guitars (Wakboth, Absence, Azazel)
*Desolate - Bass (Charnel Winds)
*Profundiis - Drums (Charnel Winds, Verge, Cosmic Church)






"THRONES AND DOMINIONS" - Utgard, 2008 70724_photo




Utgard este o formatie finlandeza de black metal, infiintata in 1994, ramasa mult timp in underground. Dupa 4 demo-uri, abia in 2006 (la 12 ani de la infiintare !!!) a aparut primul full-lenght, purtand numele formatiei. In 2008 apare al doilea full-lenght, intitulat "Thrones and Dominions", urmat la scurt timp de un "best of".
Numele formatiei provine din mitologia nordica (pe care o cunosc destul de bine) si termenul este cel mai probabil sinonim pentru "Jotunheim", taram al uriasilor si al demonilor.

Nu mai stiu cum am dat de aceasta formatie, stiu doar ca a fost intamplator, iar astazi am pus mana pe acest album, despre care cred ca e unul din cele mai bune materiale black metal scoase anul acesta in indepartata si inghetata Scandinavie (mult mai bun decat "The Age of Nero" (Satyricon), album despre care ezit sa scriu ceva).

Melodiile nu se deosebesc prea mult intre ele, probabil de asta suna atat de bine pe acelasi disc. Singurele piese care se deosebesc clar de celelalte sunt cele doua secvente instrumentale, care dau chiar o nota ambientala.

Nu are rost sa spun mai multe. Recomand consumatorilor de black metal sa asculte cap-coada cel putin o data acest material, poate vor ramane cu o impresie placuta.


Link-uri:
http://www.personal.inet.fi/koti/utgard/
http://www.myspace.com/utgardfinland
http://www.metal-archives.com/band.php?id=70724
Sus In jos
 
"THRONES AND DOMINIONS" - Utgard, 2008
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» "TWILIGHT OF THE THUNDER GOD" - Amon Amarth, 2008
» "REST IN MORBID DARKNESS" - Pest, 2008
» "THE HATE CHAMBER" - Demiurg(SWE), 2008
» "RELICT IV" - Demolition (Austria), 2008
» "Slania" - Eluveitie [2008]

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: De pe alte meleaguri :: Recenzii albume-
Mergi direct la: