Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Interviu Ura de dupa usa

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Interviu Ura de dupa usa Empty
MesajSubiect: Interviu Ura de dupa usa   Interviu Ura de dupa usa Icon_minitimeLun Oct 27, 2008 1:23 pm

Am discutat recent cu Costi, liderul trupei Ura de dupa Usa. Cititi un interviu foarte interesant despre trupa, scena rockului romanesc, despre revenirea lor in metalul mioritic.

1. Alex: Care este diferenta dintre Ura de acu si Ura anilor 90'?

Costi: Salut!Pai e vorba de varste si de conceptii,iar ca numar de componenti,suntem 5 in loc de 3! In afara de mine si de Nelu,sunt 3 membri cu conceptii diferite,Luci se axeaza mult pe progresiv/jazz,Danut pe industrial si alte stiluri electronice,iar nou sositul Ciprian este cu new metal,metalcore,industrial,deci pe calapod cu mine,de-aia l-am cooptat,e si inimos se vede ca pune suflet .


2. Alex: Ce v-a determinat sa reveniti dupa aceasta pauza lunga?

Costi: Dorinta fanilor de pe vremea cand noi eram in voga si dorinta noastra de a nu lasa o legenda al metalului underground sa apuna.Usor nu ne este dar fara lupta nu dobandesti nimic.


3. Alex: Mie personal imi place foarte mult Strigatul durerii ... o piesa superba pe care o ascult cu placere. Care e albumul la care tii cel mai mult? dar piesa?

Costi: Clar,ca si album de departe este cel mai bun De ce atata Ura?Ca piese ,sunt multe la suflet, Strigatul Durerii, Faina-i viata de pe albumul Respinsi de societate, Dilimache,,Flagel de pe demo-ul cu acelasi nume si mai sunt o gramada de piese dragi noua si v-or urma si cele la care lucram acum.


4. Alex: Cum compari scena rockului autohton din anii 90' cu cea actuala?

Costi: Acum parca mi se par mai putine trupe comparativ cu anii '90 si rock-ul nu este mediatizat cu adevarat,sunt cativa inimosi din miscare ,dar cu cateva flori,scuze,nu o sa iesim prea curand in Europa!


5. Alex: Dea lungul istoriei destul de tulmutoase a trupei au fost multe concerte, unde v-ati simtit cel mai bine?

Costi: Peste tot,deoarece noi cantam din suflet si suntem alaturi de fani tot cu sufletul si daca vezi ca lumea se implica la show si dupa concert vine si sta cu tine si schimbam tot felul de experiente,nu ai cum sa nu te simnti bine!


6. Alex: In ce oras din Romania nu ati concertat si v-ati dori sa o faceti? de ce?

Costi: In Timisoara si Arad si tinem neaparat ca pe viitor sa mergem si acolo,sunt multi rock-eri in acele orase si am fost si solicitati,dar deocamdata nu am gasit o sala sau club unde sa ne desfasuram,poate cine stie,cat de curand!


7. Alex: Stiu ca muzica nu e principala voastra ocupatie, cum va impartiti timpul, intre nevoie si placere?

Costi: Aici ai atins o problema spinoasa! Toti lucram si avem program diferit,dar cel mai greu e de nelu,ca el este stabilit la Cluj, repetitiile le facem pe net, dar la concerte ii trebuiesc doua zile libere si la job-ul care il are, el tocmai Sambata si Duminica are de munca! Oricum este destul de greu pentru toti.


8. Alex: Eu personal nu mai stiu nici o formatie din Romania al carui tobosar sa fie si vocal. Cum reusesti?

Costi: Prin ambitie si multa munca,acum am si suport din partea lui Ciprian la voce,deci ma descurc mai usor,numai ca eu cum sunt putin dus,rag pana nu mai am voce,iar dupa concerte vorbesc prin semne cu fanii,nu ma menajez de loc,dar daca ar fi un turneu,automat voi avea grija sa nu ragusesc.Poate putina lume stie ca eu am avut in '92 un accident grav si eram sa imi pierd viata, 4 ani de zile am avut picorul stang paralizat pentru ca am avut nervul sciatic sectionat,dar prin ambitie am batut numai cu o pedala si vad ca a prins la public,am incercat din rasputeri sa bat cu doua tobe,dar din pacate piciorul nu ma lasa sa fac acest lucru,cedeaza dupa foarte putin timp,asta e . Ma gandisem sa renunt la tobe si sa fac doar voce,dar fanii in unanimitate nici nu au vrut sa auda si eu m-am conformat,pentru ca noi punem pret pe ce spun fanii.


9. Alex: Ce trupe autohtone va plac si tineti foarte mult, poate chiar colaborati?

Costi: Implant Pentru Refuz, Altar, Truda si Coma,sunt mai pe stilul nostru si sunt buni!


10. Alex: Ce planuri aveti in viitor, pe cand un nou album?

Costi: Asta lasam ca timpul sa decida,nu ne plac promisiunile,pentru ca am suferit de pe urma lor.


11. Alex: Pomeneai intr-un interviu acordat celor de la METALHEAD ca fanii sunt telul vostru suprem si ca ii respectati ! De-a lungul timpului presupun ca v-ati facut multi prieteni printre fanii care ii aveti, ce le urati acestora si ce le indicati?

Costi: Pai chiar ti-am raspuns mai sus ca noi ii luam in seama si punem in aplicare sfaturile constructive,asta este numai spre binele trupei! Noi ii rugam sa tina aproape si sa aibe ceva rabdare,caci cam greu se urneste caruta,dar cand o incepe sa traga boii ca lumea,atunci sa te tii,nu cerem mila,pomana sau altceva ,sa fie ceva mai ingaduitori cu noi.


12. Alex: O ultima intrebare: Crezi ca scena rockului romanesc se compara cu cea din afara? Avem trupe bune comparabile cu cele din occident?

Costi: Din pacate ,cum iti spuneam anterior,mai e mult pana departe,dar cine stie ce ne rezerva viitorul.Iti multumim si noi si speram ca in curand sa avem ceva mai multe concerte,pentru ca noi ne exprimam cel mai bine pe scena.

Alex: Iti multumesc, multa bafta si cat mai multe concerte, sper sa ne auzim cat mai curand ...
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
Nosferatu




masculin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 51
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : muzica
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 05/11/2008

Interviu Ura de dupa usa Empty
MesajSubiect: Ura De Dupa Usa!   Interviu Ura de dupa usa Icon_minitimeMier Noi 05, 2008 1:01 pm

Imbucurator este faptul ca acesti baieti continua cu activitatea si am vazut de curand pe youtube inregistrari rare din '95,sunetul este slab ,dar m-a bucurat sa vad ca lumea a inceput sa se intereseze de trupa anilor copilariei mele!https://www.youtube.com/watch?v=keXUZKE1p60 ,https://www.youtube.com/watch?v=rDbLzoPPRLg&feature=related ,https://www.youtube.com/watch?v=CE15NynFjjM&feature=related ,https://www.youtube.com/watch?v=9wELuciEb7w&feature=related ,https://www.youtube.com/watch?v=XKg0MPNgExs&feature=related ,https://www.youtube.com/watch?v=u2_XKIyUWPw&feature=related !
Sus In jos
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Interviu Ura de dupa usa Empty
MesajSubiect: Re: Interviu Ura de dupa usa   Interviu Ura de dupa usa Icon_minitimeMier Noi 05, 2008 2:50 pm

iti multumesc pentru linkuri stimabile, e pt prima data knd le vad .... tin mult la ura de dupa usa ... imi plac mult .... bounce bounce bounce bounce bounce bounce bounce
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
tamarina




feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 46
Localizare : bucuresti
Joburi/Distractii : muzica
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 09/11/2008

Interviu Ura de dupa usa Empty
MesajSubiect: fara suparare   Interviu Ura de dupa usa Icon_minitimeDum Noi 09, 2008 6:30 am

l-am urmarit pe Costi &co de cateva vreme , care incearca si iar incearca sa redemareze trupa. Din pacate mai mult o duce intr-o directie gresita cu tot felul de formule improvizate omorand din start spiritul urei.
Chiar daca pe pagina lor apare semnul anarhiei ei sunt total pe dinafara cu punk-ul si muzica lor actuala nu mai este ceea ce era odata.
Deci fara suparare !
Schimbati muzica sau titulatura ! Lumea va cunoaste cu ceea ce a fost nu cu ce este.
Tamarina, o veche fana!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Interviu Ura de dupa usa Empty
MesajSubiect: Re: Interviu Ura de dupa usa   Interviu Ura de dupa usa Icon_minitime

Sus In jos
 
Interviu Ura de dupa usa
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Trupe rock si metal romanesti :: Interviuri-
Mergi direct la: