Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Religia deprima adolescentii?

In jos 
+13
skrekk
enhoa
Poisonbloodkiss
horgh
lordradu
L0ST
DoOmeD
pixie.corpse
Ikari0n
seth
kataklysm
scai
Iarna
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeJoi Oct 23, 2008 3:17 pm

Religia semnifica, pentru multi adolescenti, o neconcordanta intre cutumele ei si principiile societatii actuale. Aceste confuzii pot conduce la stari avansate de depresie.

Un nou studiu al sociologilor din Ohio a aratat ca adolescentii care sunt activi in
comunitatile religioase sufera adesea depresii cauzate de simtul apartenentei, informeaza
Research News. Sociologii au aratat ca religia poate influenta in mod negativ convingerile si,
implicit, comportamentul in societate al tinerilor.

Multe studii au aratat care sunt beneficiile religiei in viata unui adolscent. Insa, noile
cercetari au dezvaluit ca acest adevar este doar partial sustinut, a spus unul din autorii
studiului, Richard Petts.

Adolescentii au trebuit sa vorbeasca despre ceea ce simteau in perioadele lor de depresie si
izolare.

Totodata, oamenii de stiinta au aflat de la ei ce simteau atunci cand se duceau la biserica
sau cand erau implicati in diferite actiuni ale acesteia. Rezultatele au aratat ca fetele sunt
cele vizate de perioade lungi de depresie in urma unei rutine religioase, mai mult decat
baietii.

Sociologii au sfatuit conducerea Bisericii sa regandeasca orientarea enoriasilor catre o viata
sociala activa, fara a aduce un prejudiciu moral tinerilor.

sursa: ziare
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
scai
beginner
beginner
scai


feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 31
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : music&books
Stare de spirit : hypnotized
Reputatie : 0
Puncte : 2
Data de inscriere : 14/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMier Oct 29, 2008 11:08 pm

mai corect ar fi religia plictiseste lumea Smile)
Sus In jos
http://selenaire.hi5.com
kataklysm
beginner
beginner
kataklysm


masculin
Numarul mesajelor : 129
Varsta : 31
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : cucerirea lumii >:)
Stare de spirit : intotdeauna fericit si intotdeauna malefic
Reputatie : 0
Puncte : 66
Data de inscriere : 19/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeVin Oct 31, 2008 2:24 pm

Acum depinde.. unele religii sunt interesante... total retardate poate, dar interesante.
Sus In jos
scai
beginner
beginner
scai


feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 31
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : music&books
Stare de spirit : hypnotized
Reputatie : 0
Puncte : 2
Data de inscriere : 14/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeVin Oct 31, 2008 3:57 pm

daca e sa citesti un eliade cu "istoria ideilor si credintelor religioase" atunci da, poate e interesanta; dar cand iti vine profa de religie si iti spune ca ajungi in iad daca nu respecti niste reguli antice e deja exagerare Shocked
Sus In jos
http://selenaire.hi5.com
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeVin Oct 31, 2008 5:51 pm

You will burn in hell Twisted Evil
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
scai
beginner
beginner
scai


feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 31
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : music&books
Stare de spirit : hypnotized
Reputatie : 0
Puncte : 2
Data de inscriere : 14/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeVin Oct 31, 2008 6:06 pm

...at least all my friends will be there Twisted Evil
Sus In jos
http://selenaire.hi5.com
kataklysm
beginner
beginner
kataklysm


masculin
Numarul mesajelor : 129
Varsta : 31
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : cucerirea lumii >:)
Stare de spirit : intotdeauna fericit si intotdeauna malefic
Reputatie : 0
Puncte : 66
Data de inscriere : 19/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeLun Noi 03, 2008 9:34 pm

acu depinde daca ai un prof/a cum zici tu care iti spune k ajungi in iad daca nu faci cum zice ea e una... dar mai sunt si unii profi si chiar preoti cu care chiar poti tine o discutie logica, fara sati sara ca o sa ajungi in iad daca ii contrazici.
Sus In jos
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 7:42 am

asta inseamna ca si-au gresit vocatia... lol!
Sus In jos
kataklysm
beginner
beginner
kataklysm


masculin
Numarul mesajelor : 129
Varsta : 31
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : cucerirea lumii >:)
Stare de spirit : intotdeauna fericit si intotdeauna malefic
Reputatie : 0
Puncte : 66
Data de inscriere : 19/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMar Noi 04, 2008 5:58 pm

dc adica?
Sus In jos
Ikari0n
beginner
beginner
Ikari0n


masculin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Localizare : botosani
Joburi/Distractii : martial arts
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 29/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMier Noi 05, 2008 5:15 pm

ma..nu lati auzit pe becali aseara la tv? daca nul incluzi pe dumnezeu atunci esti diavolu! Laughing
Sus In jos
pixie.corpse
level 1
level 1
pixie.corpse


feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 30
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : :-??
Stare de spirit : Against boredom even gods struggle in vain
Reputatie : 0
Puncte : 161
Data de inscriere : 15/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeJoi Noi 06, 2008 9:33 pm

Eu nu mai fac religia la scoala Very Happy ... totusi e pacat, nu am ora in care sa ascult muzica/dorm/scriu.
Sus In jos
http://last.fm/user/brutalpixie
DoOmeD

DoOmeD


feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 32
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : eleva,alpinism si altele ...
Stare de spirit : energik,aventuriera plm ... :-??
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 15/11/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeDum Noi 16, 2008 3:50 pm

dudes eu n'am nicio gara q religia :-j ...cred doar in me si'atat...atheu intr'un cuvant ... eu aveam dinainte cateva indoieli in ceea ce'l priveste p D-zeu si ce m'a pus si mai mult in intuneric a fost Codu' lui daVinci...super tare cartea fratilor...v'o recomand dak ink n'ati citit'o... adevaru' e k adolescentii nu mai cred in D-zeu saucred si au anumite dubii ... plm ... am ajuns la aceeasi concluzie ca si ceilalti dintre voi : religia chiar e ft plictisitooare frate 8-| ...
Sus In jos
pixie.corpse
level 1
level 1
pixie.corpse


feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 30
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : :-??
Stare de spirit : Against boredom even gods struggle in vain
Reputatie : 0
Puncte : 161
Data de inscriere : 15/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeDum Noi 16, 2008 4:14 pm

^deci .... dude....deci Codu' cela lu DaVinci iifttare si ... plm si ft genial si reprezinta adevaru' qrat ... in leg'tura cu D'zeu si altele ... d p lumea asta....asa.... km qm vad ca vorbesti tu ft corect ... plm soro 8-| ... e tare plictisitooare religia asta 8-|
Sus In jos
http://last.fm/user/brutalpixie
L0ST
beginner
beginner
L0ST


masculin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 34
Localizare : In pãdure
Joburi/Distractii : in cautare de
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 30/11/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeDum Noi 30, 2008 6:44 pm

Nu deprima nimic religia, doar indoctrineaza lumea cu idei tampite despre dumnezeu, iisus si toti prietenii lui. e un cacat care este folositor la urma urmei, stapaneste masele de oameni, ii tine in frau. exista notiunea de pacat, ceea ce ii face pe credinciosi sa se abtina de la unele miscari. Cum spunea si Cioran, "pacatul este expresia religioasa a remuscarii". Un om fara religie, fara credinta, este capabil de orice. Eu unul nu cred nici un cacat din crestinism.
Sus In jos
lordradu
beginner
beginner
lordradu


masculin
Numarul mesajelor : 104
Varsta : 35
Localizare : in camera
Joburi/Distractii : tai frunze la caini
Stare de spirit : nice \m/
Reputatie : 0
Puncte : 14
Data de inscriere : 14/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeLun Dec 01, 2008 11:28 pm

kataklysm a scris:
acu depinde daca ai un prof/a cum zici tu care iti spune k ajungi in iad daca nu faci cum zice ea e una... dar mai sunt si unii profi si chiar preoti cu care chiar poti tine o discutie logica, fara sati sara ca o sa ajungi in iad daca ii contrazici.

mda..
am avut in liceu un prof care zicea ca a fost un satanist iar apoi a avut o revelatie..un vis ceva....si sa facut prof de religie...macar era de treaba...

L0ST a scris:
Nu deprima nimic religia, doar indoctrineaza lumea cu idei tampite despre dumnezeu, iisus si toti prietenii lui. e un cacat care este folositor la urma urmei, stapaneste masele de oameni, ii tine in frau. exista notiunea de pacat, ceea ce ii face pe credinciosi sa se abtina de la unele miscari. Cum spunea si Cioran, "pacatul este expresia religioasa a remuscarii". Un om fara religie, fara credinta, este capabil de orice. Eu unul nu cred nici un cacat din crestinism.
iti dau mare dreptate
Sus In jos
horgh
beginner
beginner
horgh


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 34
Localizare : vaslui
Joburi/Distractii : metal si sport
Reputatie : 0
Puncte : 16
Data de inscriere : 28/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMier Dec 10, 2008 4:07 pm

sincer nu am auzit sa fie vreo unul deprimat din cauza religiei,doar daca e prea fanatic dupa crestinism,jesus si cu mama lui cu taicasu'la un loc toti,asa si una peste alta religia are un rol important in aceasta lume pt ca asa cum a spus si lost mai tine oamenii oleak in frau cu asa zisele 'pacate',in rest totul e farsa,inscenare.,pana mea eu ajung in ragnarok Smile) Laughing .
Sus In jos
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMier Dec 10, 2008 4:25 pm

Ragnarok-ul e un eveniment, nu prea vad cum ajungi IN el, asa cum ai spus.
Sus In jos
horgh
beginner
beginner
horgh


masculin
Numarul mesajelor : 118
Varsta : 34
Localizare : vaslui
Joburi/Distractii : metal si sport
Reputatie : 0
Puncte : 16
Data de inscriere : 28/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMier Dec 10, 2008 7:30 pm

da ragnarokul cuprinde o serie de evenimente si o mare batalie care ii include pe Thor Odin Freyr etc.dc nu as putea ajunge in mijlocul acestei batalii daca o luam asa Razz .
Sus In jos
L0ST
beginner
beginner
L0ST


masculin
Numarul mesajelor : 49
Varsta : 34
Localizare : In pãdure
Joburi/Distractii : in cautare de
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 30/11/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeLun Dec 15, 2008 10:48 pm

hm si sa punem un punct pe i, vorbim de religie in general sau de crestinism? banuiesc ca de religie ... eu am facut referiri (si) la crestinism.
Sus In jos
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeLun Dec 15, 2008 11:36 pm

Religia, din anumite puncte de vedere ii folositoare si bine venita.
Foarte multi oameni se simpt bine si considera ca au un scop in viata daca apartin unei religii.
Nu ii bine sa ii judecam pe ei. Pina la urma daca nu iti fac rau si totusi sunt indoctrinati de o anuita religie/secta nu avem de ce sa ii judecam.
Mai nasol ii atunci cand devin fanatici, sau ipocriti si ne judeca pe noi de ce nu suntem ca ei, cand se "folosesc" de bani si un pic de bine pe care il fac (construiesc o biserica sau o casa de batrani ce sa fie in administratia patriarhiei) pentru a se scuza de raul si mai mare pe care il fac. Cand violeaza, ucid, fura , abuzeaza de putere in numele religie.
Cum am mai spus si o voi sustine: RELIGIA II CEA MAI PURA PUTERE PE CARE O POTI OBTINE.
Consider si normal ca un individ sa abuzeze de putere , sa o foloseasca in scopuri proprii , sa faca propaganda peste propaganda. De ce? Fiindca, ca in cazul democratiei, nu exista un sistem care sa il controleze, nu exista un "supraveghetor". Scuza lor este ca sunt Dumnezeu, Alah , budha sau orice alta zeitate in care cred ii vor judeca dupa ce mor.
Penibil, jignitor ...dar pina la urma nu prea poti sa faci nimic, decat sa ii ignori.
De ce aduc cazul democratiei? Fiindca consider religia ca fiind primul sistem politic din lume. El a fost cel ce a "uniti" lumea sub un singur "acoperis" (comunitati, state, imperii), el este cel ce a oferit protectie si sentimentul de protectie intr-un grup, este primul "contract social" aparut vreodata.
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
pixie.corpse
level 1
level 1
pixie.corpse


feminin
Numarul mesajelor : 253
Varsta : 30
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : :-??
Stare de spirit : Against boredom even gods struggle in vain
Reputatie : 0
Puncte : 161
Data de inscriere : 15/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMier Ian 14, 2009 10:41 am

Religia poate fi folositoare ... pana la punctul in care ti se baga pe gat Rolling Eyes . Eu am ajuns sa fiu amenintata de preot Laughing .
Sus In jos
http://last.fm/user/brutalpixie
lordradu
beginner
beginner
lordradu


masculin
Numarul mesajelor : 104
Varsta : 35
Localizare : in camera
Joburi/Distractii : tai frunze la caini
Stare de spirit : nice \m/
Reputatie : 0
Puncte : 14
Data de inscriere : 14/10/2008

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeMier Ian 14, 2009 12:06 pm

NU religie!
Sus In jos
Poisonbloodkiss




feminin
Numarul mesajelor : 12
Varsta : 31
Localizare : in your dream
Joburi/Distractii : morgue666
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 20/01/2009

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeSam Ian 24, 2009 7:05 pm

religia i o prostie:-t
Sus In jos
enhoa
beginner
beginner
enhoa


feminin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 38
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : haifaiv
Reputatie : 0
Puncte : 3
Data de inscriere : 18/01/2009

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeJoi Feb 19, 2009 6:23 pm

Fiecare avem propria religie, propriul cult... ca credem in noi insine, ca nu credem in nimic, ca credem in nu stiu ce zeitate.

RELIGIA este credinţa în supranatural, sacru sau divin, şi codul moral, practicile de ordin ritual, dogmele, valorile şi instituţiile asociate cu această credinţă. În cursul dezvoltării sale religia a luat un imens număr de forme în diverse culturi sau persoane.

Deci, invit pe cei care ataca religia, sa isi revizuiasca obiectiile.

Cum mai ziceam, in zilele noastre e COOL sa fii ANTI, doar de amorul de a fi.
Sus In jos
skrekk
moderator cat. II
moderator cat. II
skrekk


feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 35
Localizare : constanta
Joburi/Distractii : studenta
Reputatie : 2
Puncte : 251
Data de inscriere : 21/01/2009

Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitimeJoi Feb 19, 2009 7:37 pm

Tu ai ceva cu persoanele anti, si te macina rau de tot treaba asta cu 'anti'.

Io cu religia ma impac bine. Ea nu ma asculta pe mine, io nu o ascult pe ea (oricare din religii).
Sa spunem ca singura 'religie' ce este buna din orice punct de vedere: moral, etic, solidaritate si alte cele.... e budismul. De ce? Bagati nasu in carti si vedeti singuri Very Happy
Sus In jos
http://leiln.wordpress.com/
Continut sponsorizat





Religia deprima adolescentii? Empty
MesajSubiect: Re: Religia deprima adolescentii?   Religia deprima adolescentii? Icon_minitime

Sus In jos
 
Religia deprima adolescentii?
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Deprima Terra

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Mai multe la un loc :: Discutii Cotidiene-
Mergi direct la: