Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Empty
MesajSubiect: Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)   Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 4:27 pm

Seth : pentru inceput, imi poti spune de unde a venit ideea de "Westfallia"?

Crazy Wolf: Numele de "Westfallia" vine de la o campie din Germania...dar cand ne-am pus acest nume nu ne-am gandit neaparat la acea zona....ne-a placut cum suna, si avand acest nume care nu sugera nici un gen de metal, puteam sa cantam ce ne trecea prin cap, ce suna ok.

Seth : se poate spune de fapt ca Westfallia s-a nascut din SS-13?

Crazy Wolf: Da, pentru ca eu si Eddy(bateristul) am fost in SS-13 care din pacate nu prea a avut multe aparitii si s-a destramanat in octombrie 2007. Ceilalti din fosta trupa nu mai aveau timp sa cante, iar eu cu Eddy, "insetati" de a canta metal ne-a trecut ideea prin aprilie anul acesta sa incercam noi 2 sa facem o formatie avand in vedere ca am prins si noi experienta scenica. Am avut noroc de Ciprian(bass-istul) ca si-a luat bass si de Rares(fostul vocalist) si ne-am adunat. La sfarsitul lunii iunie am inclus-o si pe Alina(clape) pentru ca eu insumi aveam senzatia ca nu era destula "galagie" pentru a avea un sound amplu.

Seth : sunteti o formatie noua pe scena de metal din Romania. cand inregistrati primul disc?

Crazy Wolf: Deocamdata nu ne-am gandit la un prim album pentru ca nu dispunem nici de scule si nici de bani ca sa scoate un disc. Plus, ca sa scoatem un album trebuie sa ne axam, zic eu, pe un singur gen, pe cand noi cantam experimental metal. Mai nou cu voce de scream death.

Seth : ce concerte ati avut pana acum?

Crazy Wolf: avand in vedere ca suntem abia din aprilie formati, am avut norocul de a prinde cateva concerte. Concertul de debut al formatiei a fost la Concertul Maraton din LMC, Bucuresti(alaturi de alte formatii ca Innergrave, Insideout etc), al doilea concert a fost la Constanta in AK47 (alaturi de Protest Urban, Ura De Dupa Usa etc), iar ultimul concert avut a fost in Botosani unde putem zice ca publicul a fost destul de primitor.

Seth : Cu doar cateva zile inainte de concertul din 12 septembrie din Botosani ati ramas fara vocal. Cum ati pregatit intr-un timp foarte scurt un recital care a fost foarte bine primit de public?

Crazy Wolf: Pai repetitiile au inceput cu 3 zile inainte de concert. Vocalistul e un tovaras de-al nostru, a fost bass-ist alaturi de noi in SS-13 si in cealalta trupa noi ne mai jucam la repetitie si tineam minte ca Razvan(actualul vocal) avea voce ciudata zic eu, dar acceptabila. Si cum in cazuri extreme trebuie sa luam masuri extreme, am zis sa incercam. De la prima repetitie am ramas toti uimiti cat de bine a iesit. Tin minte ca cele 2 cover-uri le-am facut exact cu 1 zi inainte de concert.


Seth : Westfallia se vrea a fi un proiect de durata?

Crazy Wolf: Desigur! Westfallia isi va continua existenta atat timp cat sunt concerte si posibilitati de a continua. Insa nu cred ca va incerca cineva sa ne impiedice.

Seth : Cum crezi ca va evolua metalul romanesc in urmatorii ani?

Crazy Wolf: In functie de public. Concerte si festivaluri de metal vor fi atat timp cat sunt oamenii interesati sa vada si sa asculte muzica metal. Daca numarul publicului va scadea, vor incepe treptat sa dispara mai intai festivalurile de 2,3 sau mai multe zile si apoi concertele pentru ca organizatorii nu vor mai dispune de destule fonduri pentru a initia ceva. Asa ca ii sfatuiesc pe cei care asculta metal si rock in general sa vina la concerte. Fratilor, biletele au pretul a 1-2 pachete de tigari, e ceea ce fumati voi intr-o zi sau doua. Asa ca efortul nu e prea mare. Sustineti metalul din Romania ca sa avem cat mai multe festivaluri de acest gen.

Seth : prin ce cai consideri ca poate fi promovat metal-ul in Romania?

Crazy Wolf: In primul rand prin romani talentati de a crea muzica buna si de calitate. In rest depinde de organizatori care au initiativa de a pune pe picioare un concert sau un festival si nu in ultimul rand de publicul potrivit(fara manelisti si alte persoane care nu inteleg metalul).

Seth : Ce impresie ti-a lasat publicul din Botosani?

Crazy Wolf: Inca din timpul concertului am zis ca acest public stie sa aprecieze munca noastra chiar daca nu suntem chiar asa de "straluciti", iar dupa concert am zis ca daca e sa mai cantam la botosani, cu siguranta vom veni si a doua oara, si chiar a treia oara daca suntem solicitati.

Seth : Cateva cuvinte de incheiere?

Crazy Wolf: Multumim din suflet publicului din Botosani si tineti-o tot asa. Chiar stiti sa va distrati cu adevarat la un concert metal. Si de asemenea multumim si organizatorilor pentru munca depusa si pentru ca ne-au solicitat. Salutare si numai bine.
Sus In jos
Iarna
Site Admin
Site Admin
Iarna


masculin
Numarul mesajelor : 1968
Varsta : 36
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Politica,muzica
Reputatie : 2
Puncte : 1425
Data de inscriere : 29/09/2008

Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)   Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Icon_minitimeJoi Oct 16, 2008 6:50 pm

Felicitari Seth pentru Interviu cheers
Sus In jos
https://metalsupport.forumgratuit.ro
seth
moderator cat. II
moderator cat. II



masculin
Numarul mesajelor : 353
Varsta : 33
Localizare : Botosani
Reputatie : 0
Puncte : 144
Data de inscriere : 14/10/2008

Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)   Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Icon_minitimeVin Oct 17, 2008 12:35 pm

mai bine feliciti Westfallia pentru concertul din Shogun.
Sus In jos
Ikari0n
beginner
beginner
Ikari0n


masculin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Localizare : botosani
Joburi/Distractii : martial arts
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 29/10/2008

Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)   Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Icon_minitimeMier Oct 29, 2008 10:12 pm

ff d treaba oamenii...si kanta destul d mishto
Sus In jos
Bogdan
beginner
beginner



masculin
Numarul mesajelor : 75
Varsta : 31
Localizare : Botosani
Joburi/Distractii : theatre,skateboarding,spending time with someone special
Stare de spirit : Vreau pe Mitrutz acasa[fucked up]
Reputatie : 0
Puncte : 0
Data de inscriere : 01/01/2009

Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)   Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Icon_minitimeJoi Ian 01, 2009 9:32 pm

Tin in special sal felicit pe Seth.Bravo omule.E un interviu chiar reusit.Felicitari si organizatoriloz.Cu totii stim cat de multsau chinuit si cosumat pentru ca totul sa fie bine.Desi nu e genul meu preferat,Westfallia chiar sau descurcat bine.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Empty
MesajSubiect: Re: Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)   Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia) Icon_minitime

Sus In jos
 
Interviu cu Lupu(chitarist la Westfallia)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Trupe rock si metal romanesti :: Interviuri-
Mergi direct la: