Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  GalerieGalerie  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Interviu Ashaena

In jos 
AutorMesaj
Alex
moderator cat. II
moderator cat. II
Alex


masculin
Numarul mesajelor : 177
Varsta : 36
Localizare : Botosani/Iasi
Joburi/Distractii : MUZICA (colegu' dutca)
Stare de spirit : fericit
Reputatie : 1
Puncte : 95
Data de inscriere : 03/10/2008

Interviu Ashaena Empty
MesajSubiect: Interviu Ashaena   Interviu Ashaena Icon_minitimeMier Oct 21, 2009 9:43 pm

Interviu Tudor "Napasta" Bostan (Ashaena - Metal Pagan Moldovenesc)

Alex: Salut Tudor, sunt onorat pentru acest interviu, iti multumesc.

Tudor: Salut. Multumesc si eu, placerea e de partea mea.


1. Alex: De unde vine numele de Ashaena? Ce semnifica?

Tudor:
Ashaena este unul din primele nume ale Marii Negre. In limba scitilor acesta insemna albastru inchis, adanc, misterios.


2. Alex:
In ce oras v-ati simtit cel mai bine? Care a fost cel mai important concert al vostru?

Tudor: E greu de zis. Mie cel mai mult mi-a placut concertul si publicul din Suceava. A fost o experienta foarte underground si am avut un sentiment fain cand am luat parte la un asemenea eveniment. In plus, am avut ocazia si placerea sa-i cunoastem si sa ne imprietenim cu baietii de la Piatra. Un alt concert ce se merita mentionat este cel de la Zilele Bucurestiului, unde am avut una din cele mai bune sonorizari (si am avut si onoarea de a canta cu Compact, una din trupele mele preferate romanesti). Cel mai important concert ar fi fost Rock'n'Iasi Open Air de anul trecut (mai 2008) daca nu s-ar fi anulat a doua zi din cauza ploii. Asa ramane Rock'n'Iasi Indoor Winter Edition (noiembrie 2008) cand am cantat cu Finntroll, Eluveitie, Bucovina, Bucium, Magica si Skepsis, urmat indeaproape de cel cu Arkona de la Baia Mare (august 2008).


3. Alex:
De ce s-a anulat mult asteptatul turneu european?

Tudor: Nu imi prea place sa vorbesc despre acest subiect pentru ca am fost nevoit sa explic deja de prea multe ori ce s-a intamplat. Turneul s-a anulat din cauza neimplinirii unor conditii puse de catre headlinerul Shining de catre managerul de turneu Florin Sandor, Metal Maniac. Nu vreau deloc sa fac reclama negativa, dar lipsa de profesionalism a acestuia a dus la anularea turneului, la anularea Metal Maniac Festival III (Agathodaimon, Saturnus, Mourning Beloveth, Mael Mordha, Negura Bunget, Bucovina, Ashaena, Abigail, Aghast si Silent) si mai nou la anularea inca unui festival (tot in Baia Mare). Ashaena regreta nespus pierderea acestei oportunitati de a canta in strainatate si din pacate nu poate sa promita nimic in aceasta privinta pe viitor.


4. Alex: Noul album "Cei Nascuti din Pamant" va fi lansat pe 24 octombrie in LMC. Ce imi poti spune despre acest album? Despre continutul lui?

Tudor: La concertul din Bucuresti vom canta cu Tiarra, Inopia, Ka Gaia An, Idol (o alta trupa preferata de-ale mele) si Innerray in Live Metal Club. Despre album ce sa spun... voi incerca sa vorbesc despre el putin altfel decat s-a tot vorbit. Acesta a fost inregistrat in februarie 2008 in studioul Negura Music al fostei Negura Bunget si fost masterizat in Germania. Intarzierea lansarii a fost datorata cautarii unei case de discuri din strainatate, avand mai multe oferte si negociindu-le pe fiecare. Albumul are 18 piese, dintre care 9 sunt interludii numite "vami" (dupa Vamile Vazduhului gasite in mitologia romaneasca). Albumul se prezinta ca un intreg, avand o oarecare valoare conceptuala, trecerea dintre piese facandu-se prin aceste interludii dandu-i cursivitate si continuitate atat in substrat cat si in melodicitate. In plus, albumul va fi lansat si in Iasi, Club Dublin, pe data de 2 noiembrie.


5. Alex: De ce e promovat de o casa de discuri din Polonia?

Tudor: Sincer nu stiu cat de promovat este de aceasta casa de discuri din Polonia (numita EastSide Records), dar am ales sa scoatem albumul la ei datorita tirajului mare de 1000 de CD-uri (sperand ca o sa se vanda destul de multe). Dupa multe cautari am avut in final de ales intre doua case de discuri, EastSide si Zero Substance (din SUA), alegand polonezii pentru bookletul de 8 pagini cu un design deosebit, pe langa tirajul mare propus. Bookletul este realizat in totalitate de catre noi, mai precis de catre Cosmin Hultanu, backgroundul fiind prelucrari ale unor detalii din niste lucrari ale tobosarului nostru, Alex Strechia.


6. Alex: Mie imi place foarte mult stilul abordat, apar multe influente din folclorul romanesc, ce imi poti spune despre asta?

Tudor: Pai da, ne inspiram din folclorul romanesc, din mitologia romaneasca (cu preponderenta din cea dacica) si din intreaga noastra istorie. Influentele vor fi mai multe in viitor, odata cu noii membri ce vor urma (la instrumente traditionale si clape).


7. Alex: Din ce stiu ati vrea sa cooptati in trupa oameni ce se pricep sa cante la instrumente traditionale. Poti sa detaliezi?

Tudor:
Intr-adevar, aceeasta este unul din obiectivele noastre curente principale. Lucram momentan (din greu) cu cineva pentru fluier si alte instrumente de suflat, urmand in viitor sa cooptam cu siguranta si un clapar (probabil de vara viitoare).


8. Alex: Ce trupe din Romania indragiti si ce imi poti spune despre scena metalului de la noi din tara?

Tudor:
Aici voi vorbi strict in numele meu. In afara de fostii Negura Bunget si Bucovina care ne plac foarte mult si cu care suntem prieteni destul de apropiati (lucrand cu Negura Bunget pentru album si avand aceeasi sala de repetitii cu Bucovina) mai pot preciza cateva din trupele mele preferate din tara (si sper sa nu uit niciuna): Satanochio, Man Among Stars, Taine, Cap de Craniu, Hang Him, Extinction Algorithm, Dordeduh, Idol, Suie Paparude, Abnormyndeffect (ii consider tot romani) si tot din Moldova: Dakon, Sepsis, Zdob si Zdub, Alternosfera si Chordewa. Apoi Compact, Urma, Celelalte Cuvinte, Parazitii (+ Ombladon si Cheloo solo), B.U.G. Mafia, Metavoid, AB4, Altar, Coma, Implant pentru Refuz, Piatra, Martolea, Kistvaen, Krepuskul, PhenomenOn, Sever-Bogdan, Adrian Berinde, Fly Project, Savoy, Loredana, Madalina Manole si cred ca si altele. Scena metalului de la noi din tare e foarte bogata. Se dezvolta destul de repede si destul de bine. Tehnica avem, inovatie avem, diversitate avem... singura problema ar fi lipsa de interes a publicului ascultator de rock si metal din tara pentru concertele live si pentru albumele originale. O trupa underground nu prea poate exista sau rezista prea mult timp fara suportul publicului (manifestat tocmai prin aceasta prezenta la concerte si prin cumpararea albumelor originale).


9. Alex: Cu cine ati colaborat sau aveti de gand sa colaborati?

Tudor: Pana acum nu am avut cine stie ce colaborari din pacate. Pe albumul "Cei Nascuti din Pamant" singura colaborare o avem cu Sol Faur Spurcatu (Dordeduh, ex-Negura Bunget) la clape. Pe viitor avem planuri mari dar preferam sa nu le dezvaluim inca. Dorim colaborari cu destul de multi artisti, atat din zona metal cat si din zona rock alternativ. In afara formatiei Cosmin Hultanu a colaborat cu Arkona, inregistrand tulnic pentru piesa "Goi Rode Goi" de pe albumul lor cu acelasi nume ce a aparut anul acesta.


10. Alex:
Ce parere aveti despre ceea ce si-a propus Metalsupport sa faca: promovarea muzicii rock romanesti, a barurilor si a metalului autohton?

Tudor: Stiu de Metalsupport inca de la infiintare si am fost de la inceput o mica parte a comunitatii online (forum). Apreciez mult ce si-a propus Metalsupport sa faca. Este o idee foarte buna si sper sa aveti continuitate in ceea ce faceti si sa organizati cat mai multe concerte (ca asta conteaza cel mai mult). Stiu ca pe langa Botosani si Suceava mai organizati concerte si in Iasi, ceea ce este foarte bine. Sper sa colaboram in aceasta privinta.


Alex: Multumesc pentru interviu, la cat mai multe concerte, ai ultimul cuvant.

Tudor: Multumesc si eu. Urmariti in viitor Ashaena, evolutia si "mica" schimbare a stilului vor surprinde pe multi. Sa ne-auzim cu bine si sa ne vedem pe la concerte.
Sus In jos
http://sadicutz.blogspot.com/
 
Interviu Ashaena
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Interviu Ura de dupa usa
» Interviu 9,7 Richter
» Interviu Otto (Legion)
» Interviu cu Crivat de la Bucovina
» Un nou membru in trupa Ashaena

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Trupe rock si metal romanesti :: Interviuri-
Mergi direct la: